tselläni on pörssisähkösopimus, Spot Valo. Monia kiinnostaa, miten tämä sähkön etukäteisosto tämä uusi sähkönetukäteisosto käytännössä vaikuttaa sähkön lopulliseen hintaan.
Menemättä teknisiin yksityiskohtiin, Spot Valo tuotteen sähkön osto ominaisuus on järkevä tapata suojata sähkönhintaa poikkeuksellisen korkeita hintoja vastaan. Ostoehdot kannattaa lukea linkin takaa. (huom. linkki sivuille) Tässä tuotteessa ostetaan sähköä ihan konkreettisesti kilowatteina kullekin kuukauden hetkelle sama määrä. Maksimiosto määrä määräytyy ennusteen mukaan, joka tulee automaattisesti edelliseltä vuodelta mikäli meillä on siihen riittävät oikeudet. Ellei sitä ole saatavissa datahubistakaan se määritetään yhdessä meidän kanssamme.
Tein sähkön etukäteiston 24.11 hintaan 9,30 snt/kWh, keskiteholla 1,947 kW, eli varttikeskitehona 0,4868 kW. Ei osto mihinkään halvimpaan hetkeen sattunut, mutta talven hinnat alkoivat pelottamaan.
Oma kulutus oli tuollaista päivä tasolla
Sen verran katsoin sähkönkäyttöä tammikuussa, etten auto ladannut kalleimpaan aikaan. Mitään muita erityisiä säästötoimia ei ollut. Puita poltettiin uunissa normaaliin talvi tyyliin, eli noin kuutena päivänä viikossa. Minulla on maalämpö, jossa ei ole mitään ajatustoimintoja olemassa kirjoitushetkellä.

Etukäteisostolla säästin tammikuussa 0,0542€/kWh * 1579,11 kW = 85,59€.

Pörssisähkönkeskihintani oli 10,00 snt/kWh.
Kannattaa lue seuraava lähiaikoina tuleva juttu, koska siinä selviää, mikä on tämä tuotteemme äärimmäisen ylivertainen ominaisuus kilpailijoihinsa verrattuna. Nimittäin juuri ylivertaisinta ominaisuutta ei nimittäin vielä tammikuussa käytetty lainkaan!